Základy hry na ukulele

Ladění

Struny se obvykle číslují od podlahy ke stropu 1 až 4, tedy při držení nástroje jako patra domu.

Běžné ladění ukulele velikosti sopránové, koncertní a tenorové je tzv “GCEA”, neboli ladění do C (to co zazní při zahrání prázdných strun je akord C6). Barytonové ukulele bývá laděno DGBE.

Běžné ukulele má strunu G o oktávu výše než by člověk čekal (tvz. High G), tedy struna 4 (nahoře) zní vyšším tónem než následující struna 3 (druhá odzhora). Někdo používá struny, kde je G tlustší a zní o oktávu hlubším tónem (tzv. Low G), tóny G C E A od struny 4 ke struně 1 (odzhora dolu) pak zní za sebou postupně vyšším tónem, podobně jako třeba na kytaře.

Běžné ladění GCEA (s vysokým G, high G):

směr: ke stropu k podlaze

číslo struny:   4   3   2   1
tón             G   C   E   A 
frekvence (Hz): 392 262 330 440

Pro ladění je nejlepší použít klipovou ladičku, která se přicvakne na horní konec nástroje, nad ladicí kolíčky. Ta nejhezčí vypadá jako Sob Rudolf 🙂 Měla by to být tzv. chromatická ladička. Také jde použít nějakou “tuner” aplikaci pro chytrý telefon či tablet, např. gStrings pro Android (tam je pak vidět i frekvence, výhoda pro toho kdo vůbec netuší jak vysoko má ukulele celkově znít).

Naladit se dá také třeba podle jiného ukulele, nebo podle piana: tón C (struna 3) je prostřední bílá klávesa C na pianě, tóny E, G, A (struny 2, 1 a 4) jsou klávesy E, G, A na pianě vpravo od prostřední klávesy C (o 2, 4 a 5 bílých vedle od C).

Pokud se jen mírně rozladí jedna struna, je možné doladit a zkontrolovat podle ostatních strun:
– struna 4 (horní) na druhém pražci má znít stejně jako prázdná struna 1 (dolní)
– struna 3 (druhá odzhora) na čtvrtém pražci má znít stejně jako prázdná struna 2 (druhá odzdola)
– struna 2 (druhá odzdola) na pátém pražci má znít stejně jako prázná struna 1 (dolní)

U nových strun bývá označeno právě číslem, která je která (pozor G a A se snadno splete). Nové struny se několik dní usazují a musí se často dolaďovat, to je normální. Používejte struny určené pro vaši velikost ukulele, nezkoušejte kovové (mají větší tah a mohly by ukulele poškodit).

Čísla prstů

Prsty levé ruky se pro obrázky akordů či pro tabulatury číslují od ukazováčku, tedy 1 = ukazováček (anglicky index finger), 2 = prostředníček (middle finger), 3 = prsteníček (ring finger), 4 = malíček (pinkie nebo little finger).

U obrázků akordů může být uvedeno kterými prsty struny mačkat, je to však jen doporučení – u mnoha akordů je více možností, používejte co je pohodlné.

Akordy

Tabulce akordů ke stažení.

Pro většinu písniček stačí 3 až 4 akordy. Nejběžnější (a nejsnažší) tónina, ve které se na ukulele hraje, je tónina “C” (tzv. “od C”), do ní patří 3 základní akordy: C, F, G7.

 

Další šikovné akordy, které se v písničkách v tónině C vyskytují: G, Am, Dm

Další běžné tóniny a základní akordy v nich jsou:

tónina D: akordy D, G, A7, tónina F: akordy F, Bb, C7,
tónina G: akordy G, C, D7, tónina A: akordy A, D, E7.

Značení tónů a akordů: je zde použito mezinárodní značení tónů a akordů, tedy C D E F G A B (7 základních tónů), neboli včetně půltónů C C# D D# E F F# G G# A Bb B (celkem 12 půltónů). To je značení, se kterým se potkáte třeba u běžných zpěvníků či videí s akordy na Youtube na skoro celém světě. V českém značení se vyskytuje H, které znamená totéž co mezinárodní B. (A pokud v českém zápisu potkáte B, může to znamenat Bb v mezinárodním značení. Naštěstí je ale často i v českém zápisu použito Bb.).

Každý tón z řady 12 půltónů (C C# D D# E F F# G G# A Bb B) najdete jednoduše na hmatníku ukulele, jeden pražec odpovídá právě jednomu půltónu – příklad: struna 1 naprázdno je A, na prvním pražci je Bb, na druhém B a na třetím C a tak dále.

Názvy tónů: např. C# se čte “cis” (anglicky “C sharp”), Ab se čte “as” (anglicky “A flat”), Bb asi bébé 🙂 (anglicky “B flat”).

Druhy a názvy akordů: durový – např. C se čte akord C neboli C dur (angl. “C major”), mollový Am nebo Ami se čte A moll (ang. “A minor”), sedmičkový (septakrod) G7 se čte G7.

Také je dobré vědět, že (alespoň na ukulele) platí: C# = Db, D# = Eb, F# = Gb, G# = Ab, A# = Bb.

Tabulka běžných akordů

Tónina C:

 
Tónina D:


Tónina F:

  

Tónina G:

   

Tónina A:

Pokud narazíte v písničce na nějaký neznámý akord, máte tři možnosti:
– obvykle nic nezkazíte, když ho nahradíte základním akordem stejného “písmene”
– nebo si ho můžete najít ve větší tabulce akordů

– jakýkoliv akord lze nahradit tzv. akordem “Z”. Tento velmi důležitý akord zahrajeme tak, že levou rukou Ztlumíme všechny struny 🙂

Další informace o akordech najdete na stránkách seriálu Jak na uke akordy od Jiřího Cvrkala:

2 – Hlavní akordy3 -Vedlejší akordy4 – Kadence5 – Mollové tóniny6 – Mimotonální dominanty

Akordy s lomítkem: občas potkáte akordy, které jsou zapsány např. jako C/G. Obvykle se písmenem za lomítkem značí, který tón má být v akordu zahraný jako nejhlubší, což zajímá např. hráče na basu. Může to být tón, který v tom akordu normálně je, nebo i nějaký jiný co se hodí do melodické linky. Při hře na ukulele tedy můžeme většinou jednoduše část za lomítkem ignorovat.

Transpozice

Návod na jednoduchou pomůcku na transpozici najdete na stránce Jak na uke akordy 1 – Transpozice.

Druhy doprovodu

Když zkoušíte novou písničku, soustřeďte se nejprve na akordy – na levou ruku, a pravou rukou hrajte jen úplně nejjednodušší doprovod (třeba dolu, dolu, dolu..).

Doprovod neboli rytmus cvičte pak samostatně se strunami levou rukou zatlumenými, a soustřeďte se jen na rytmus pravou rukou.
Teprve nakonec použijte obě ruce zároveň.

Značení: D znamená “down” čili dolů, U znamená “up” čili nahoru.
Počítání pro nácvik: raz a dva a tři a čtyř (na “raz” jde ruka dolu, na “a” nahoru, na “dva” dolu a td.)

Běžné druhy doprovodu – pro 4/4 takt:
   1   2   3   4
1: D - D - D - D
2. D U D U D U D U
3. D - D U D - D U
4. D – D U – U D -
5. D – D U – U D U (pomůcka: má-ma tá-ta děti)
6. D – D – D U D U

Běžné druhy doprovodu – pro 3/4 takt:

    1   2   3
 1: D - D - D
 2. D U D U D U
 3. D – D U D -
 4. D – D U D U

A podobně – nebojte se vytvořit si libovolný doprovod, prostě cokoliv co se vám líbí. Cvičte s metronomem (stačí aplikace pro mobil), raději pomalu.

Projděte si článek Jak hrát rytmus na ukulele od Jiřího Cvrkala.

Co hrát

Hrajte to co se vám líbí – mnoho snadných písniček je třeba v oblíbených zpěvnících Já písnička 1-4.

Na internetu je mnoho serverů s písničkami s akordy, např. http://www.supermusic.cz. Ty mívají tu výhodu, že si můžete snadno píseň transponovat (posunout výš či níž) do jiné tóniny – takové, kde jsou akordy pro ukulele snadné a/nebo se vám melodie dobře zpívá.

Šikovná je také aplikace „Zpěvník“ pro chytré telefony či tablety (Android), která umí vyhledat píseň na více serverch a uložit si ji (a také umí transponovat).

Dalším odkazy na akordy, tabulatury a pod najde ne stránce Výuka.

Různé tipy

Když se učíte novou píseň, hrajte pomalu, ale přesně. Zrychujte, až když neděláte žádné chyby.

Zkuste si píseň najít (třeba na Youtube) ve stejné tónině a hrajte zároveň s ní.

Některé servery umí zobrazovat akordy k písním během přehrávání, např:

http://www.ukulele.nl/playalong/ – jen vybrané písně, ale akordy přesné

https://chordify.net/ – k jakékoliv písni z Youtube, akordy se snaží “vypočítat” takže nejsou přesné, ale často to stačí.

Aplikace Riffstation (pro win a ios) usmí také detekovat akordy k písni, a umí i trnsponovat akordy zároveň se zvukem.

Hrajte s jinými lidmi !

Palcem podpírejte krk ukulele zezadu, struny mačkejte bříšky prstů spíš blíže k pražci, na levé ruce je dobré mít krátce ostříhané nehty.

Všeobecné pravidlo – používejte ukazováček (1) pro první pražec, prostředníček (2) pro druhý pražec, prsteníček (3) pro třetí pražec. Ale když se to hodí, klidně jinak.

Cvičte raději kratší dobu ale každý den, než dlouhou dobu naráz.