Yousician – mini recenze aplikace pro výuku hry na ukulele a další nástroje

Yousician je finská applikace pro výuku hry na ukulele, kytaru, basovou kytaru nebo piano.

K dispozoci je verze pro Windows na PC nebo pro Android a iOS (telefony, tablety) . Donedávna byla i verze pro Linux, ta však bohžel už není podporována.  Pro použití je potřeba si zaregistrovat účet na stránkách aplikace, bez něj ji nejde používat. Základní nabídka zdarma funguje s omezením lekce na den okolo 15min. Aplikace nefunguje bez připojení k internetu. Jde používat s jedním účtem i na více zařízeních.

Pro výuku vám aplikace připraví denní lekci, která obvykle zahrnuje nejprve písničky nebo cvičení na zopakování z minula, pak nové cvičení a nakonec ještě nějaké písničky, mezitím občas nějaké výukové video.  Dále je možné  vybírat si písně ke cvičení z databáze, kde jsou označeny podle obtížnosti. Lekce pro ukulele se věnují jak akordům tak vybrnkávání melodie, jsou členěny do několika úrovní obtížnosti, postupně se odemykají vyšší úrovně poté co zvládnete předchozí.

Samotné cvičení či hraní funguje pro ukulele tak, že aplikace vám zobrazuje pohyblivou tabulaturu s čísly pražců které máte použít, navíc s barevným vyznačením doporučených prstů. Přitom poslouchá mikrofonem co hrajete a rozpoznává tóny či akordy, u některých cvičení pak přímo přehrávání pozastaví dokud nezahrajete správně, nebo u písniček sice nezastaví ale barvně označuje co jste trefili správně zelenou barvou a také ukazuje zda jste zahráli brzo, akorát nebo pozdě. Je možné si zpomalit rychlost, nebo ji může sám upravovat podle toho kolik děláte chyb. Je také možné vybrat si jen část skladby a tu cvičit dokola. Zobrazení je také možné přepnout na notový zápis místo tabulatury. (Pro představu jak to vypadá v praxi stačí zadat „yousician“ na youtube, je tam hromada videí).

Pokud si zaplatíte některou z premium variant, nebude vás aplikace omezovat v délce denní lekce kolem 15min. Pro premium si jde vybrat buď jen jeden nástroj nebo všechy, buď měsíční (dražší) nebo roční předplatné. Ale doporučil bych spíše nejprve si aplikaci pořádně ozkoušet v základní variantě zdarma, pro ukulele tam lekcí ani písní zase až ta velké množství není (ve srovnání s kytarou či piánem). Je také možné vyzkoušet premium na týden zdarma, ale pozor pokud ho včas neukončíte tak se vám po týdnu zahájí a strhne z karty roční varianta.

Rozpoznávání tónů má někdy problém poznat G strunu, pokud používáte hluboké G (low G). Podporováno je jen obvyklé GCEA ladění. Pokud máte uku  se snímačem (elektroakustické, elektrické..) tak je lepší ho připojit přímo místo použití mikrofonu, aplikace pak lépe rozpoznává a nechytá tolik to co hraje sama (jde to pustít víc nahlas).

Na stránkách aplikace je i diskuzní fóŕum pro řešení problémů, nevypadá to však, že by mu někdo z vývojářů aplikace věnoval pozornost.

Aplikace není špatná, ale doporučil bych ji spíš jen jako doplňek nebo zpestření, než jako náhradu výuky s živým učitelem.

2 komentáře u „Yousician – mini recenze aplikace pro výuku hry na ukulele a další nástroje“

Komentáře nejsou povoleny.